Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.  Více informací  Rozumím

Pokud se jedná o jednoduchou demontáž a montáž baterie a nechcete svěřovat Váš automobil profesionálům, kteří mají s výměnou zkušenosti, můžete využít jednoduchého návodu na výměnu baterie.

U moderních automobilů je někdy složitý přístup k baterii, kde použití ochranných plastů kolem baterie, případná nutná demontáž okolních součástí, jako jsou například vzduchové filtry, sání a jiné nebo umístění v zavazadlovém prostoru nebo pod sedadly v kabně autombilu, znemožňuje jednoduchý přístup k baterii je nutný zásah odborníka servisu. Mohé moderní automobily jsou také vybaveny systémy start-stop nebo BMS (Battery Management System), které mohou vyžadovat nastavení řídících jednotek vozidla a spárování baterie s automobilem.

 

Zakládní úkony demontáže a montáže baterie jsou následující:

- před odpojením baterie si zapamatujte umístění pólů a svorek, aby nedošlo ke špatnému zapojení baterie, i když póly baterie jsou velikostně odlišeny - plus pól je větší a silnější než mínus pól (uzemění).

- zajistěte si správné a přesné nářadí a klíče k demontáži a montáži baterie.

- první krok je odpojení mínus pólu, tzv. uzemění. Tím nedojde při manipulaci s nářadím okolo baterie a nechtěnemu kontaktu s karoserií nebo součástmi okolo baterie a případným zkratům.

- dalším krokem je odpojení plus pólu

- zkontrolujte kde je baterie upevněna - uchycena spodní hrana baterie nebo ucycení přes horní víko baterie. Při použití vhodného klíče toto upevnění stačí povolit a baterii vysunout, ve většině případů je nutné toto upevnění demontovat zcela. Pokud je šroub a závit zarezlý je nutné použít vhodný antikorozní přípravek. Vhodné je očištění zkorodovaných částí a následně jejich antikorozní úprava.

- v některých případech je nutné odpojit hadičku ventilace baterie a následně po montáži nové baterie opět nasadit na baterii.

- instalaci nové baterie provádíme s opatrností s ohledem na poškození obalu baterie. Baterie musí být ve vodorovné poloze a její dno nesmí být v kontaktu s předměty, které by mohly dno baterie poškodit. Je třeba také dbát na dostatečné dotažení držáku baterie, avšak nesmí být utažen natolik, aby deformoval samotný obal baterie a zavdal příčinu k prasknutí obalu a případnému vytečení obsahu baterie.

- upevňovací oka kabelů před nasezením na póly baterie je nutné řádně očistit například drátěným kartáčem a použít ochrannou emulzi proti korozi.

- postup zapojení je opačným postupem odpojení baterie. V první řadě zapojíme plus pól baterie a následuje mínus pól (uzemění). Tím nedojde k již zmíněnému skratu vzhledem k mainipulaci s nářadím.

- vše je důležité zkontrolovat, kontakty baterie musí být pevně připojeny k pólům baterie. Pokud by byly upínací oka na pĺech volná a nešly dále dotáhnout a dobře upevnit aby se neprotáčela, je nutná výměna těchto ok na kabeláži. Tato výměna se doporučuje provádět jen u skušených servisních techniků.

 

POZOR - důležité je správné zapojení pólů baterie! Při špatném zapojení může dojít k vážnému poškození elektrického systému automobilu!

Vždy doporučujeme výměnu proškoleným pracovníkem servisu.

 

Při výběru rozvozu v Brně a jeho okolí je možné využít výměny baterie naším řidičem - více info zde